| Global Score | |
| 65.6 | 62.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-02 |
| -- | 8.20 x 5.43 x 0.29 inches |
| -- | 11.04 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 160 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and HSPA |
| 2.4 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is a little bit better than the Samsung Galaxy Tab A 8.0's overall score of 62.8. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) body is lighter and way thinner than Samsung Galaxy Tab A 8.0. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, while Samsung Galaxy Tab A 8.0 counts with Android 7.1 Nougat operating system.
Galaxy Tab A 8.0 has a much more powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 less CPU cores and 6,5 GB less RAM memory. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a slightly better looking screen than Galaxy Tab A 8.0, because it has a lot greater count of pixels per display inch, a way larger screen and a lot better resolution of 1688 x 2388 pixels.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a very superior memory capacity to store more apps and games than Galaxy Tab A 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with 112 GB more internal memory. IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much clearer videos and photos than Galaxy Tab A 8.0, because it has a lot better 3840x2160 video resolution and a way higher 12 MP resolution camera in the back.
The Galaxy Tab A 8.0 features a way better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.