| Global Score | |
| 65.6 | 65.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 7.1 Nougat |
| -- | 2017-10-10 |
| -- | 8.35 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.84 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 308 GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Tab A 8.0 (2017) has a general score of 65.7, which is just a bit better than iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s overall score of 65.6. Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with Android 9.0 Pie operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit better screen than Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a greater pixels density, a really larger display and a much better resolution of 1688 x 2388px.
The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) counts with a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures better videos and photos than Galaxy Tab A 8.0 (2017), because it has a lot better resolution back camera, a way better 3840x2160 (4K) video definition and a larger camera aperture for better low light images.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much greater storage for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017), because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage capacity. Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) has a very superior battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.