| Global Score | |
| 65.6 | 69 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-07-05 |
| -- | 8.27 x 4.90 x 0.31 inches |
| -- | 12.17 ounces |
| -- | Black and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 429 SDM429 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 1950 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 504 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) has a global score of 69, which is a little bit better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 score. Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) comes with Android 11 OS, and Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Galaxy Tab A 8.0 (2019) has a much more powerful CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM and lesser cpu cores (but faster).
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a little bit better display than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has more pixels per inch in the screen, a really larger screen and a much better resolution of 1688 x 2388px. IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much clearer photos and videos than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because it has a way higher 3840x2160 video definition and a way more mega pixels back-facing camera.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a slightly better memory for games and applications than Galaxy Tab A 8.0 (2019), because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal storage. The Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) counts with a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.