| Global Score | |
| 65.6 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2020-04-27 |
| -- | 7.95 x 4.93 x 0.28 inches |
| -- | 10.90 ounces |
| -- | Mocha |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 240.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 270 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7904 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Tab A 8.4 (2020) is better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), with a overall score of 74.6 against 65.6. Galaxy Tab A 8.4 (2020) works with Android 9.0 Pie operating system, and Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Tab A 8.4 (2020) has a slightly better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a way lower resolution of 1200 x 1920 and a lot smaller screen, it also counts with a bit better pixels amount per inch in the display.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit bigger memory for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), because although it has no external SD slot, it also counts with 96 GB more internal storage capacity. The Galaxy Tab A 8.4 (2020) has a much better performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have the same number of cores.
The Galaxy Tab A 8.4 (2020) features a way better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much better pictures and videos than Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020), because it has a way higher (4K) video resolution, a bigger aperture for better low-light photos and video and a much more megapixels camera in the back.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.