| Global Score | |
| 65.6 | 60.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat, 6.0 Marshmallow, 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-05-02 |
| -- | 9.55 x 6.57 x 0.29 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 160.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1024 x 768 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 132 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 5.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is just a bit better than Samsung Galaxy Tab A 9.7, getting a overall score of 65.6 against 60.5. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system, and Samsung Galaxy Tab A 9.7 comes with Android 7.1 Nougat operating system. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a much thinner and noticeably lighter tablet than the Samsung Galaxy Tab A 9.7.
Galaxy Tab A 9.7 counts with a really superior processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory and a lower number of cores (although they are faster). The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a sharper screen than Galaxy Tab A 9.7, because it has a lot higher resolution of 1688 x 2388px, a little bit larger display and a lot higher quantity of pixels per inch in the screen.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots way better photos and videos than Galaxy Tab A 9.7, because it has a camera with a lot higher resolution and a much higher 3840x2160 (4K) video quality. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior storage for games and applications than Samsung Galaxy Tab A 9.7, because although it has no SD memory slot, it also counts with 112 GB more internal storage capacity.
Galaxy Tab A 9.7 has a really longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.