| Global Score | |
| 65.6 | 70 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.1 Oreo, 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-01 |
| -- | 8.45 x 5.02 x 0.39 inches |
| -- | 14.78 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 520.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7880 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T830 MP3 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy Tab Active 2 is a bit better than iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a 70 score against 65.6. Galaxy Tab Active 2 works with Android 9.0 Pie OS, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit better looking display than Samsung Galaxy Tab Active 2, because it has a greater pixels density, a way higher resolution of 1688 x 2388px and a lot bigger display.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a way bigger storage to store more apps and games than Galaxy Tab Active 2, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The Galaxy Tab Active 2 counts with a much better hardware performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM, they both have the same number of cores.
Galaxy Tab Active 2 features a way better battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen). IPad Pro 11-inch (7th Gen) captures a lot better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab Active 2, because it has a lot better video resolution and a lot higher 12 mega pixels resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.