| Global Score | |
| 65.6 | 67 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-09-04 |
| -- | 8.39 x 4.97 x 0.38 inches |
| -- | 13.86 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 515.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 8026 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.10 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4450mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 31 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab Active is slightly better than iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a 67 score against 65.6. The Samsung Galaxy Tab Active works with Android 4.4 operating system, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy Tab Active counts with a little bit better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot smaller screen, a lot lower count of pixels in each inch in the display and a lot worse resolution of 1280 x 800px.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much better memory capacity for applications and games than Galaxy Tab Active, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal memory. The Samsung Galaxy Tab Active counts with a much faster processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower amount of RAM and less cores (although faster), it also counts with an extra GPU.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots a lot better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab Active, because it has a way higher 3840x2160 (4K) video definition and a camera in the back with a way better 12 mega pixels resolution. The Galaxy Tab Active has a superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.