| Global Score | |
| 65.6 | 77.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-01 |
| -- | 9.59 x 6.70 x 0.39 inches |
| -- | 23.03 ounces |
| -- | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 680.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 710 SDM710 chipset |
| processor | Kryo 360, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 616 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab Active Pro is better than iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a score of 77.5 against 65.6. Galaxy Tab Active Pro counts with Android 9.0 Pie operating system, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Tab Active Pro features a much better performing processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
Galaxy Tab Active Pro features a bit more vivid screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a much lower 1200 x 1920px resolution, a just a little lower quantity of pixels per inch in the display and a little smaller screen. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better camera than Galaxy Tab Active Pro, although it has a camera with a worse 12 mega pixels resolution and a worse video quality.
Galaxy Tab Active Pro features a greater memory capacity for apps and games than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has less internal memory, it also counts with a slot for SD memory cards that supports a maximum of 512 GB. Galaxy Tab Active Pro has a very superior battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.