| Global Score | |
| 65.6 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2015-06-30 |
| -- | 9.52 x 5.89 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.6 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 3.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a general score of 65.6, which is a little bit better than the Galaxy Tab E's 60.7 global score. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Galaxy Tab E counts with Android 4.4 OS. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is way lighter and incredibly thinner than the Galaxy Tab E.
The Galaxy Tab E features an extremely better CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit better screen than Samsung Galaxy Tab E, because it has a quite larger display, a lot higher resolution of 1688 x 2388 and a lot better number of pixels per inch of screen.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much bigger memory capacity to install games and applications than Galaxy Tab E, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage. The Galaxy Tab E counts with a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much clearer videos and photos than Galaxy Tab E, because it has a lot more mega pixels back-facing camera and a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.