| Global Score | |
| 65.6 | 64.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-18 |
| -- | 8.35 x 4.96 x 0.35 inches |
| -- | 12.67 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has an overall score of 65.6, which is a little bit better than Galaxy Tab E 8.0's score of 64.9. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) is a lighter and incredibly thinner tablet than the Galaxy Tab E 8.0. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Galaxy Tab E 8.0 comes with Android 5.1 Lollipop OS.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a bit sharper display than Samsung Galaxy Tab E 8.0, because it has more pixels per inch in the display, a really bigger screen and a lot higher 1688 x 2388 resolution. The Galaxy Tab E 8.0 features a much powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a superior memory to install games and applications than Galaxy Tab E 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage capacity. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures much better pictures and videos than Galaxy Tab E 8.0, because it has a lot higher (4K) video definition, a larger aperture for better captures and videos in low-light environments and a camera with a way better 12 megapixels resolution.
Galaxy Tab E 8.0 features a way better battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.