| Global Score | |
| 65.6 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.29 inches |
| -- | 16.54 ounces |
| -- | White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 539.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 266 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8220mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 10.1 is much better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a overall score of 74.6 against 65.6. The Galaxy Tab Pro 10.1 comes with Android 4.4 operating system, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. Galaxy Tab Pro 10.1 features a way better screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a little smaller screen, it also counts with a quite better 1600 x 2560px resolution and a just a bit greater pixel number per screen inch.
Galaxy Tab Pro 10.1 has a lot better processing power than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and 6 GB less RAM, it also counts with an extra graphics processor. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a very superior camera than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because it has a way more mega-pixels camera in the back and a way higher (4K) video quality.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior memory capacity for apps and games than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal storage. Galaxy Tab Pro 10.1 counts with a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.