| Global Score | |
| 65.6 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| -- | 26.10 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 12.2 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 266 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab Pro 12.2 is better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a general score of 78.5 against 65.6. Galaxy Tab Pro 12.2 comes with Android 4.4 OS, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a better looking screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a little worse screen pixel density, it also counts with a little bit bigger screen and a quite better resolution of 1600 x 2560.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a bit more memory capacity for games and applications than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage. Galaxy Tab Pro 12.2 has a much better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has lesser RAM and 4 lesser cpu cores (although faster), it also counts with an additional GPU.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much better pictures and videos than Galaxy Tab Pro 12.2, because it has a way higher (4K) video definition and a back-facing camera with a way higher 12 mega-pixels resolution. Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a much longer battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.