| Global Score | |
| 65.6 | 74.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-12 |
| -- | 9.74 x 6.98 x 0.26 inches |
| -- | 16.47 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 189.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Exynos 5 Octa 5420 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T628 MP6 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab S 10.5 has a general score of 74.3, which is much better than iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 score. The Galaxy Tab S 10.5 counts with Android 4.4.2 OS, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. The Galaxy Tab S 10.5 has a much better screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a just a little more pixels per inch of screen and a slightly better 1600 x 2560 resolution.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much greater storage capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab S 10.5, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory. The Samsung Galaxy Tab S 10.5 features a very superior processor than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 processing cores.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better camera than Galaxy Tab S 10.5, because it has a camera with lot more megapixels and a lot better 3840x2160 video definition. Galaxy Tab S 10.5 features a superior battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.