| Global Score | |
| 65.6 | 74.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-12 |
| -- | 8.38 x 4.94 x 0.26 inches |
| -- | 10.51 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 166.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Exynos 5 Octa 5420 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (933 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T628 MP6 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 29 hours talk time |
| 1.36 | 6.72 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab S 8.4 is much better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a overall score of 74.5 against 65.6. The Samsung Galaxy Tab S 8.4 comes with Android 4.4.2 OS, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab S 8.4 features a much more vibrant display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a way smaller display, it also counts with a better display pixel density and a slightly higher 2560 x 1600 resolution.
Galaxy Tab S 8.4 features a lot better performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have a Octa-Core processor. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better storage capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab S 8.4, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures way better photographs and videos than Samsung Galaxy Tab S 8.4, because it has a lot better (4K) video quality and a much higher resolution back facing camera. The Galaxy Tab S 8.4 features a superior battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.