| Global Score | |
| 65.6 | 73.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2015-09-03 |
| -- | 7.82 x 5.31 x 0.22 inches |
| -- | 9.59 ounces |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 320 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 5433 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T760 MP6 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab S2 8.0-inch is much better than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting a 73.6 score against 65.6. Galaxy Tab S2 8.0-inch counts with a much greater performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have 8 cpu cores. Galaxy Tab S2 8.0-inch has a more vivid screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a lot smaller screen and a bit lower resolution of 1536 x 2048px, it also counts with a just a bit higher pixels density.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a bit more storage to install games and applications than Galaxy Tab S2 8.0-inch, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal memory. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots a lot better pictures and videos than Samsung Galaxy Tab S2 8.0-inch, because it has a lot higher 3840x2160 (4K) video resolution and a back-facing camera with much more megapixels.
Galaxy Tab S2 8.0-inch features a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.