| Global Score | |
| 65.6 | 74 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2015-09-03 |
| -- | 9.34 x 6.65 x 0.22 inches |
| -- | 13.83 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 5433 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 20 nm (Octa-Core 1900 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T760 MP6 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 2.4 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5870mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch has an overall score of 74, which is better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s general score of 65.6. The Galaxy Tab S2 9.7-inch counts with a bit better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a quite lower 1536 x 2048 pixels resolution, a little bit worse screen density and a quite smaller display.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a slightly better storage for apps and games than Galaxy Tab S2 9.7-inch, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal storage. Galaxy Tab S2 9.7-inch has a very superior hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has less RAM memory, they both have 8 cpu cores.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots much clearer videos and photos than Galaxy Tab S2 9.7-inch, because it has a back-facing camera with way more mega-pixels and a way better (4K) video quality. The Samsung Galaxy Tab S2 9.7-inch features a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.