| Global Score | |
| 65.6 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie, 8.0 Oreo, 7.0 Nougat |
| -- | 2017-03-24 |
| -- | 9.34 x 6.65 x 0.24 inches |
| -- | 15.13 ounces |
| -- | Black and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Glass |
| -- | $ 240.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 chipset |
| processor | Kryo, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 2150 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 530 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.35 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab S3 is much better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a 75.2 score against 65.6. Galaxy Tab S3 has Android 9.0 Pie OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. The Samsung Galaxy Tab S3 has a little bit better display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a bit lower resolution of 1536 x 2048px, a just a little inferior number of pixels per inch in the screen and a quite smaller screen.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a quite bigger memory to store more games and applications than Samsung Galaxy Tab S3, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity. Galaxy Tab S3 has a really superior performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has 4 lesser processing cores and a smaller amount of RAM memory.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) captures just a bit better pictures and videos than Galaxy Tab S3, because although it has a lesser megapixels back facing camera and a lower video definition, it also counts with a bigger camera aperture. The Samsung Galaxy Tab S3 has a much better battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.