| Global Score | |
| 65.6 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2018-08-10 |
| -- | 9.81 x 6.47 x 0.28 inches |
| -- | 17.04 ounces |
| -- | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Glass |
| -- | $ 307.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chipset |
| processor | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2350 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 540 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| 2.4 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab S4 has a score of 78.8, which is way better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 general score. Galaxy Tab S4 has a much better hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have a Octa-Core processor. Samsung Galaxy Tab S4 counts with a more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a bit smaller screen, it also counts with a slightly better 1600 x 2560 resolution and a quite higher number of pixels per inch of screen.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features just a bit better camera than Samsung Galaxy Tab S4, because although it has a worse video resolution and a worse resolution back-facing camera, it also counts with a bigger aperture. Galaxy Tab S4 has more storage capacity for games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has less internal memory capacity, it also counts with an external memory card slot that allows up to 400 GB.
Galaxy Tab S4 has a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.