| Global Score | |
| 65.6 | 78.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-04-26 |
| -- | 9.65 x 6.30 x 0.22 inches |
| -- | 14.11 ounces |
| -- | Black, Gold and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 316.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 670 SDM670 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 615 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab S5e has an overall score of 78.6, which is better than iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s general score of 65.6. Samsung Galaxy Tab S5e has Android 10 OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab S5e has a very superior CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM, they both have 8 cpu cores.
Samsung Galaxy Tab S5e has just a bit better looking display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a little smaller display, it also counts with a little bit higher resolution of 1600 x 2560 pixels and a just a little better amount of pixels in each display inch. Galaxy Tab S5e has a much bigger storage capacity to store more apps and games than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), and although they both have the same 128 GB internal storage capacity, the Galaxy Tab S5e also has an external SD slot that allows a maximum of 512 GB.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots slightly better photos and videos than Galaxy Tab S5e, because although it has a lesser MP resolution camera in the back and a lower 3840x2160 video definition, it also counts with a larger aperture to take better low-light captures and video. Galaxy Tab S5e counts with a really longer battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.