| Global Score | |
| 65.6 | 88.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2019-08-09 |
| -- | 9.63 x 6.28 x 0.22 inches |
| -- | 14.82 ounces |
| -- | Cloud blue, Mountain gray and Rose blush |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 366.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.5 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 266 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 855 SM8150 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 640 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 10.1 | 18.58 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab S6 is way better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), getting an 88.1 score against 65.6. The Galaxy Tab S6 features a better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a little bit smaller display, it also counts with a just a bit greater pixel density and a little higher 1600 x 2560 resolution.
The Galaxy Tab S6 features a very superior processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen). Both of them have the same number of cores and the same RAM memory amount. The Samsung Galaxy Tab S6 has a very superior memory for games and applications than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), because it has a slot for external memory cards that allows a maximum of 1000 GB and 256 GB internal storage capacity.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a slightly better camera than Galaxy Tab S6, because although it has a camera in the back with lesser megapixels resolution and a worse video definition, it also counts with a bigger aperture to take better low light photography. Samsung Galaxy Tab S6 has a very superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.