| Global Score | |
| 65.6 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2020-05-05 |
| -- | 9.63 x 6.07 x 0.28 inches |
| -- | 16.47 ounces |
| -- | Angora blue, Chiffon pink and Oxford gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| -- | $ 349.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 10.1 | 12.98 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite has a score of 78.2, which is much better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s 65.6 general score. The Samsung Galaxy Tab S6 Lite has a bit more vivid display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a little lower pixel quantity per inch in the display, a little smaller screen and a lot worse 1200 x 2000 resolution.
Samsung Galaxy Tab S6 Lite features a very superior memory capacity to store more games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has just 64 GB internal memory capacity, it also counts with a SD card slot that holds up to 1000 GB. The Galaxy Tab S6 Lite counts with a much faster CPU than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 cpu cores.
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite has a very superior battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a much better camera than Samsung Galaxy Tab S6 Lite, because it has a larger diafragm aperture, a much better 12 mega-pixels resolution back camera and a lot higher 3840x2160 video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.