| Global Score | |
| 65.6 | 86.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10 |
| -- | 2020-08-21 |
| -- | 9.99 x 6.51 x 0.25 inches |
| -- | 17.71 ounces |
| -- | Phantom navy |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 774.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 11 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 274 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 865+ SM8250-AB chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 3000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 6 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.72 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 10.1 | 15.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 10.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab S7 is a lot better than iPad Pro 11-inch (7th Gen), with a overall score of 86.6 against 65.6. The Galaxy Tab S7 comes with Android 11 operating system, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Tab S7 features a better screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), and although they both have a screen with the same size, the Galaxy Tab S7 also has a slightly higher resolution of 1600 x 2560px and a little bit greater screen density.
Samsung Galaxy Tab S7 counts with a lot bigger storage capacity for apps and games than iPad Pro 11-inch (7th Gen), and although they both have equal internal storage capacity, the Samsung Galaxy Tab S7 also has a slot for external memory cards that holds a maximum of 1000 GB. The Samsung Galaxy Tab S7 features a much powerful CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM, they both have 8 processing cores.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a very superior camera than Galaxy Tab S7, because although it has a camera in the back with lesser mega-pixels, it also counts with a larger diafragm aperture. Samsung Galaxy Tab S7 has a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.