| Global Score | |
| 65.6 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2015-11-08 |
| -- | 17.79 x 10.86 x 0.47 inches |
| -- | 93.48 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 599.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 18.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 120 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 5.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7580 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.10 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 0.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5700mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is slightly better than the Galaxy View, with a 65.6 score against 61.5. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is way lighter and extremely thinner than Galaxy View. IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a brighter display than Galaxy View, because although it has a much smaller display, it also counts with a much greater pixels count per screen inch and a better 1688 x 2388px resolution.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a bit more storage capacity to store more games and applications than Samsung Galaxy View, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal storage. The Galaxy View counts with a really superior hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory, they both have 8 cores.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) features a way better camera than Galaxy View. Galaxy View counts with a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.