| Global Score | |
| 65.6 | 65.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2019-04-26 |
| -- | 16.43 x 10.37 x 0.68 inches |
| -- | 78.72 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 740.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 17.3 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 127 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 12000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 11.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 5.0, EDR |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a global score of 65.6, which is a bit better than the Galaxy View 2's 65.3 overall score. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) construction is noticeably lighter and notably thinner than the Galaxy View 2. IPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, while Galaxy View 2 comes with Android 8.1 Oreo OS.
The Galaxy View 2 has a much more powerful CPU than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has lesser RAM memory, they both have 8 cpu cores. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a better display than Galaxy View 2, because although it has a really smaller display, it also counts with a way higher pixels amount per inch in the display and a better resolution of 1688 x 2388 pixels.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots greater photographs and videos than Galaxy View 2. Samsung Galaxy View 2 counts with a quite bigger memory capacity for games and applications than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has less internal memory, it also counts with a SD memory slot that allows a maximum of 400 GB.
Galaxy View 2 counts with a much longer battery life than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.