|
|
| Global Score | |
| 65.6 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.0, 3.1 |
| -- | 2011-04-26 |
| -- | 9.50 x 6.86 x 0.40 inches |
| -- | 21.09 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 795.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.4 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 161 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | NVIDIA Tegra 2 chipset |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | SD, SDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 2.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 2.1 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) is better than Sony Tablet S, having a 65.6 score against 57.5. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s construction is a lot lighter and way thinner than the Sony Tablet S. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Sony Tablet S works with Android 4.0 OS.
The Sony Tablet S features a much powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and a lower amount of RAM memory. The iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a little bit better looking screen than Sony Tablet S, because it has a lot better 1688 x 2388 resolution, a lot better quantity of pixels per inch in the display and a bigger screen.
The iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots greater pictures and videos than Sony Tablet S, because it has a lot better video definition and a way more mega pixels back facing camera. IPad Pro 11-inch (7th Gen) features a lot bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Sony Tablet S, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory.
Sony Tablet S has a much longer battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.