| Global Score | |
| 65.6 | 68.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4, 4.1.2 |
| -- | 2013-01-20 |
| -- | 10.47 x 6.77 x 0.27 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 799.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chipset |
| processor | Krait (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (533 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1230 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Xperia Tablet Z has a global score of 68.5, which is slightly better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s global score of 65.6. Xperia Tablet Z comes with Android 4.4.4 OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Xperia Tablet Z counts with an extremely better processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has less CPU cores and less RAM, it also counts with an extra GPU.
Xperia Tablet Z counts with a more vivid display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a little smaller screen, a way worse resolution of 1200 x 1920 pixels and a little bit inferior amount of pixels per inch of display. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a superior storage to store more games and applications than Sony Xperia Tablet Z, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal memory.
Sony Xperia Tablet Z counts with a very superior battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) shoots greater photos and videos than Sony Xperia Tablet Z, because it has a lot more megapixels back facing camera and a lot higher video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.