| Global Score | |
| 65.6 | 69.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4, 4.4 |
| -- | 2014-02-24 |
| -- | 10.47 x 6.77 x 0.25 inches |
| -- | 15.49 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AB chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1240 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Sony Xperia Z2 Tablet has a global score of 69.8, which is just a bit better than the Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s global score of 65.6. Sony Xperia Z2 Tablet comes with Android 4.4.4 OS, while Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS. Xperia Z2 Tablet features a better display than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lot lower resolution of 1200 x 1920px, a just a bit lower quantity of pixels per inch in the screen and a little smaller screen.
Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a much better memory to store more apps and games than Xperia Z2 Tablet, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal storage capacity. The Sony Xperia Z2 Tablet features a much powerful CPU than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM, it also counts with an extra GPU.
The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a greater camera than Xperia Z2 Tablet, because it has a lot better (4K) video resolution and a way better resolution camera in the back. The Xperia Z2 Tablet counts with a much longer battery duration than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.