| Global Score | |
| 65.6 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 8.40 x 4.87 x 0.25 inches |
| -- | 9.52 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 266 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| processor | Quad-Core 2500 MHz processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.40 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1100 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Xperia Z3 Tablet Compact is slightly better than iPad Pro 11-inch (7th Gen), having a global score of 71.3 against 65.6. Xperia Z3 Tablet Compact counts with Android 4.4 OS, and iPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS. The Sony Xperia Z3 Tablet Compact features a much sharper screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a really smaller display and a way worse resolution of 1920 x 1200px, it also counts with a just a bit greater pixels density.
Xperia Z3 Tablet Compact has a much better performing processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has 4 less cores (although faster) and 5 GB less RAM, it also counts with an additional graphics co-processor. The Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a way bigger memory capacity for applications and games than Xperia Z3 Tablet Compact, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 112 GB more internal storage capacity.
Xperia Z3 Tablet Compact has a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has a way better camera than Xperia Z3 Tablet Compact, because it has a lot bigger aperture to capture better captures and videos in low light situations, a back facing camera with a way higher 12 megapixels resolution and a lot better 3840x2160 video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.