| Global Score | |
| 65.6 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| -- | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| -- | 13.86 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| 266 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.6 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Xperia Z4 Tablet has a general score of 74.7, which is much better than the iPad Pro 11-inch (7th Gen)'s global score of 65.6. Xperia Z4 Tablet works with Android 5.0 OS, while iPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. The Xperia Z4 Tablet has a much more powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has less RAM memory, and they both have the same number of cores, the Xperia Z4 Tablet also counts with a 64 bits CPU and an extra GPU.
Xperia Z4 Tablet has a much sharper screen than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a quite smaller screen, it also counts with a little bit more pixels per screen inch and a little higher 1600 x 2560 resolution. Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) has much more memory capacity for applications and games than Sony Xperia Z4 Tablet, because although it has no SD card slot, it also counts with 96 GB more internal storage capacity.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) has a way better camera than Xperia Z4 Tablet, because it has a lot better 3840x2160 video resolution and a back camera with much more megapixels. Xperia Z4 Tablet has a superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.