| Global Score | |
| 65.6 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Xiaomi |
| iPadOS 16.x | Android |
| -- | 2014-05-15 |
| -- | 7.96 x 5.33 x 0.33 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2388 x 1688 pixels | 1536 x 2048 pixels |
| OLED | -- |
| 266 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M3 chipset | Nvidia Tegra K1 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Kepler GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6700mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.4 | Bluetooth |
| GPS | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a little bit better than Xiaomi MiPad, with a overall score of 65.6 against 64.4. IPad Pro 11-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, while Xiaomi MiPad counts with Android OS. IPad Pro 11-inch (7th Gen) is a much lighter and noticeably thinner tablet device than the Xiaomi MiPad.
Xiaomi MiPad has a more vivid display than iPad Pro 11-inch (7th Gen), because although it has a quite lower 2048 x 1536 resolution and a much smaller display, it also counts with a just a bit more pixels per inch of screen. The Xiaomi MiPad counts with a much faster processor than iPad Pro 11-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and lesser RAM memory.
IPad Pro 11-inch (7th Gen) counts with a much bigger memory capacity for apps and games than Xiaomi MiPad, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal memory. Xiaomi MiPad counts with a much better battery life than iPad Pro 11-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 11-inch (7th Gen) takes much clearer photos and videos than Xiaomi MiPad, because it has a way more MP back facing camera, a way better video definition and a larger camera aperture.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.