| Global Score | |
| 76.6 | 57.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2015-11-06 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.58 x 5.00 x 0.34 inches |
| 15.73 ounces | 12.35 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom x7 Z8700 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4420mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Compass |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than Acer Predator 8, having a 76.6 score against 57.7. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Acer Predator 8 has Android 5.1 Lollipop OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a notably thinner but incredibly heavier tablet than the Acer Predator 8.
Acer Predator 8 features a little more vivid display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a way worse resolution of 1200 x 1920 and a lot smaller display, it also counts with a little better pixel number per inch in the screen. The Acer Predator 8 features a lot better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 6 GB lesser RAM memory and lesser CPU cores.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a very superior storage capacity for games and applications than Acer Predator 8, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage. Acer Predator 8 features a much longer battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot better camera than Acer Predator 8, because it has a back facing camera with much more mega pixels.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot more expensive than the Acer Predator 8, but it's still a great deal, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.