| Global Score | |
| 76.6 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| 0000-00-00 | 2018-10-12 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.24 x 4.92 x 0.33 inches |
| 15.73 ounces | 10.37 ounces |
| Silver and Space Black | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8765A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is way better than the Alcatel 3T 8's general score of 58.6. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Alcatel 3T 8 comes with Android 8.1 Oreo operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a extremely thinner but much heavier tablet than the Alcatel 3T 8.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a little sharper display than Alcatel 3T 8, because it has a really larger display, more pixels per inch in the screen and a way higher resolution of 1688 x 2420 pixels. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a way bigger memory capacity for games and applications than Alcatel 3T 8, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory.
The Alcatel 3T 8 has a much greater hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 6 GB lesser RAM memory and less CPU cores. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better videos and photos than Alcatel 3T 8, because it has a lot higher resolution back facing camera and a lot higher video definition.
The Alcatel 3T 8 features a much better battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.