| Global Score | |
| 76.6 | 59.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| 0000-00-00 | 2019-10-20 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.25 x 4.92 x 0.34 inches |
| 15.73 ounces | 10.37 ounces |
| Silver and Space Black | Metalic Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8165A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-760 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than Alcatel JOY TAB, having a score of 76.6 against 59.4. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Alcatel JOY TAB comes with Android 9.0 Pie operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is thinner but incredibly heavier than Alcatel JOY TAB.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a little sharper display than Alcatel JOY TAB, because it has a lot higher resolution of 1688 x 2420, a lot larger screen and a better screen pixels density. The Alcatel JOY TAB has a much faster processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores and a lower amount of RAM memory.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot bigger memory capacity for applications and games than Alcatel JOY TAB, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal memory capacity. Alcatel JOY TAB features a superior battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a way better camera than Alcatel JOY TAB, because it has a back camera with a much better resolution and a lot higher (4K) video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.