| Global Score | |
| 76.6 | 62.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 10 |
| 0000-00-00 | 2020-11-20 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.24 x 4.93 x 0.34 inches |
| 15.73 ounces | 10.93 ounces |
| Silver and Space Black | Metallic Black |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 999.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8766B chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | IMG PowerVR GE8300 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is much better than Alcatel JOY TAB 2's general score of 62.5. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is way thinner but heavier than the Alcatel JOY TAB 2. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and Alcatel JOY TAB 2 has Android 10 operating system.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a slightly better display than Alcatel JOY TAB 2, because it has a way higher 1688 x 2420 pixels resolution, a way bigger screen and more pixels per inch of display. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a very superior storage to install applications and games than Alcatel JOY TAB 2, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal storage.
The Alcatel JOY TAB 2 features a very superior processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM. Alcatel JOY TAB 2 features a really longer battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots much better videos and photos than Alcatel JOY TAB 2, because it has a back camera with way more MP and a much higher 3840x2160 video resolution.
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Alcatel JOY TAB 2, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Alcatel JOY TAB 2. So if you need that extra specs, you can buy Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), else you can save some dollars and get the Alcatel JOY TAB 2, resigning a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.