| Global Score | |
| 76.6 | 59 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| 0000-00-00 | 2016-06-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.21 x 6.15 x 0.33 inches |
| 15.73 ounces | 29.98 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom x5 Z8350 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1920 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 400 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is much better than the Alcatel PLUS 10's overall score of 59. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Alcatel PLUS 10 works with Windows 10 OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a lot thinner and a lot lighter portable tablet than the Alcatel PLUS 10.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a little sharper display than Alcatel PLUS 10, because it has a much better 1688 x 2420 resolution, a lot greater screen density and a little larger display. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot bigger memory for games and applications than Alcatel PLUS 10, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal storage.
Alcatel PLUS 10 has a much faster processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has an inferior number of cores (although they are faster) and 6 GB lesser RAM. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots a lot better pictures and videos than Alcatel PLUS 10, because it has a way higher resolution back-facing camera.
Alcatel PLUS 10 counts with a much better battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.