| Global Score | |
| 76.6 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| 0000-00-00 | 2017-02-27 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 11.18 x 6.89 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 21.13 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 11.6 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 190 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Celeron N3350 chipset |
| processor | Dual-Core 2400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 500 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than Alcatel PLUS 12, having a score of 76.6 against 58.9. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) body is thinner and incredibly lighter than the Alcatel PLUS 12. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Alcatel PLUS 12 has Windows 10 OS.
Alcatel PLUS 12 features a much better performing processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 4 GB less RAM and 6 less cpu cores. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a little bit better screen than Alcatel PLUS 12, because although it has a little smaller display, it also counts with a greater quantity of pixels per inch in the screen and a better resolution of 1688 x 2420 pixels.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has much more storage for applications and games than Alcatel PLUS 12, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) takes a lot better photos and videos than Alcatel PLUS 12. Alcatel PLUS 12 features a much better battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.