| Global Score | |
| 76.6 | 62.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Amazon |
| iPadOS 16.x | Android, Amazon Fire UI |
| 0000-00-00 | 2019-10-30 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.31 x 6.26 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 17.78 ounces |
| Silver and Space Black | Plum, Plum, Twilight blue and White |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 999.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Octa-Core 2000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.28 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a lot better than Amazon Fire HD 10 (2019), having a 76.6 score against 62.4. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) design is noticeably thinner and somewhat lighter than Amazon Fire HD 10 (2019). IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Amazon Fire HD 10 (2019) comes with Android, Amazon Fire UI OS.
Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a little more vivid screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a quite smaller screen, a lot worse 1200 x 1920px resolution and a little bit lower pixels density. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Amazon Fire HD 10 (2019), because although it has no slot for external memory cards, it also counts with more internal storage capacity.
The Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a much better performing processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less RAM memory, they both have the same number of cores. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a very superior camera than Amazon Fire HD 10 (2019), because it has a way higher 12 mega pixels resolution back facing camera and a much higher 3840x2160 video definition.
The Amazon Fire HD 10 (2019) has a superior battery duration than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Amazon Fire HD 10 (2019), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Amazon Fire HD 10 (2019). If you prefer to save some dollars, you can buy the Amazon Fire HD 10 (2019), giving up a couple features and specs, but you will get the most with your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.