| Global Score | |
| 76.6 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| 0000-00-00 | 2013-06-03 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| 15.73 ounces | 20.46 ounces |
| Silver and Space Black | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 5.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a global score of 76.6, which is much better than Asus MeMO Pad FHD 10's global score of 61.8. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner and a lot lighter tablet device than the Asus MeMO Pad FHD 10. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, while Asus MeMO Pad FHD 10 comes with Android 4.2 OS.
Asus MeMO Pad FHD 10 features a much faster processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has 6 lesser cores (but faster) and less RAM memory, it also counts with an additional GPU. Asus MeMO Pad FHD 10 has a sharper screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a much lower 1200 x 1920 resolution, a bit smaller screen and a bit less pixels per inch of screen.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a lot better camera than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a way higher (4K) video quality and a camera in the back with a much better resolution. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a much bigger storage capacity to store more apps and games than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Asus MeMO Pad FHD 10 has a really longer battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Asus MeMO Pad FHD 10, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Asus MeMO Pad FHD 10. If you want to save a few dollars, you can buy Asus MeMO Pad FHD 10, letting go a few specs and features, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.