| Global Score | |
| 76.6 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-05-30 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.91 x 6.78 x 0.35 inches |
| 15.73 ounces | 17.28 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8735 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1450 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is way better than the Asus ZenPad 10's 63.6 global score. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Asus ZenPad 10 counts with Android 7.0 Nougat OS. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a a little lighter and much thinner tablet than Asus ZenPad 10.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) and the Asus ZenPad 10 have incredibly similar displays, although the Asus ZenPad 10 has a little bit inferior quantity of pixels per screen inch, a bit smaller screen and a way worse resolution of 1920 x 1200. The Asus ZenPad 10 counts with a very superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 4 lesser CPU cores (but faster) and less RAM memory.
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a greater camera than Asus ZenPad 10, because it has a back facing camera with way more mega pixels. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot bigger storage capacity for applications and games than Asus ZenPad 10, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 192 GB more internal storage.
The Asus ZenPad 10 has a much better battery duration than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.