| Global Score | |
| 76.6 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| 0000-00-00 | 2017-01-24 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.54 x 6.46 x 0.27 inches |
| 15.73 ounces | 17.28 ounces |
| Silver and Space Black | Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is much better than Asus ZenPad 3S 10 LTE's global score of 64.8. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) construction is just a little bit thinner and just a little lighter than Asus ZenPad 3S 10 LTE. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Asus ZenPad 3S 10 LTE comes with Android 6.0 Marshmallow operating system.
The Asus ZenPad 3S 10 LTE has a little bit better display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a quite lower 1536 x 2048px resolution, a little smaller display and a quite inferior amount of pixels per screen inch. The Asus ZenPad 3S 10 LTE has a much better performing CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM and less processing cores.
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures much better videos and photos than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because it has a much better resolution camera in the back and a way better 3840x2160 video definition. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a way bigger storage capacity for games and applications than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 224 GB more internal memory.
The Asus ZenPad 3S 10 LTE has a really longer battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.