| Global Score | |
| 76.6 | 65.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| 0000-00-00 | 2016-08-31 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.47 x 6.44 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 15.17 ounces |
| Silver and Space Black | Gray and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 9.7 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8176 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 2100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR GX6250 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5900mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is much better than Asus ZenPad 3S 10 Z500M's score of 65.2. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a somewhat thinner but a bit heavier tablet than the Asus ZenPad 3S 10 Z500M. Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a bit more vivid display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a bit lower resolution of 1536 x 2048, a just a bit inferior pixels number per inch of display and a little smaller screen.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a way bigger storage capacity for apps and games than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory capacity. Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a much powerful processor than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores and a lower amount of RAM memory.
Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a superior battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024). Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures way better photographs and videos than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because it has a camera with much more megapixels and a way higher 3840x2160 video quality.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.