| Global Score | |
| 76.6 | 62.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-08-03 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.03 x 5.27 x 0.27 inches |
| 15.73 ounces | 10.79 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 7.9 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the Asus ZenPad Z8s, having a global score of 76.6 against 62.6. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Asus ZenPad Z8s works with Android 7.0 Nougat OS. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) construction is incredibly heavier but a little thinner than the Asus ZenPad Z8s.
The Asus ZenPad Z8s counts with a much better hardware performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 5 GB lesser RAM, they both have 8 cores. The Asus ZenPad Z8s counts with a brighter screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lot smaller screen and a bit lower 1536 x 2048 pixels resolution, it also counts with a little bit better pixel quantity in each display inch.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better memory capacity for applications, games, photos and videos than Asus ZenPad Z8s, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal storage. Asus ZenPad Z8s counts with a way better battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a much better camera than Asus ZenPad Z8s, although it has a back-facing camera with less mega-pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.