| Global Score | |
| 76.6 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| 0000-00-00 | 2023-09-20 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| 15.73 ounces | 15.84 ounces |
| Silver and Space Black | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 117 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is much better than the Blackview Oscal Pad 15, with a 76.6 score against 63.8. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Blackview Oscal Pad 15 works with Android 13 OS. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is just a bit lighter and somewhat thinner than Blackview Oscal Pad 15.
Blackview Oscal Pad 15 counts with a very superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024). Both of them have the same RAM amount and a Octa-Core processor. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a better looking screen than Blackview Oscal Pad 15, because it has a way greater screen pixels density, a lot better resolution of 1688 x 2420 pixels and a little bit bigger screen.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures a lot better photographs and videos than Blackview Oscal Pad 15, although it has a back facing camera with lesser megapixels resolution. Blackview Oscal Pad 15 features a much greater memory for apps and games than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), and although they both have exactly the same internal storage capacity, the Blackview Oscal Pad 15 also has an external SD slot that holds up to 512 GB.
The Blackview Oscal Pad 15 counts with a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.