| Global Score | |
| 76.6 | 63.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| 0000-00-00 | -- |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.13 x 6.93 x 0.39 inches |
| 15.73 ounces | 22.58 ounces |
| Silver and Space Black | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon K3V2 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GC4000 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is way better than the Huawei MediaPad 10 Link, with a global score of 76.6 against 63.7. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a way lighter and notably thinner tablet than Huawei MediaPad 10 Link. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad 10 Link has Android 4.1 OS.
Huawei MediaPad 10 Link has a bit better looking screen than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a little bit smaller display, a lot worse 800 x 1280 pixels resolution and a lot less pixels per inch of screen. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with much more storage capacity to install games and applications than Huawei MediaPad 10 Link, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Huawei MediaPad 10 Link features a much better hardware performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory and 4 lesser CPU cores. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots way better photographs and videos than Huawei MediaPad 10 Link, because it has a much higher 3840x2160 (4K) video resolution and a lot higher 12 MP resolution camera.
Huawei MediaPad 10 Link has a really longer battery performance than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Huawei MediaPad 10 Link, and it doesn't have such a good quality/price relation as Huawei MediaPad 10 Link. If you prefer to save some dollars, you can buy the Huawei MediaPad 10 Link, and give up a few specs and features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.