| Global Score | |
| 76.6 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| 0000-00-00 | 2014-02-23 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.44 x 4.75 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 11.61 ounces |
| Silver and Space Black | Gray, Purple, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 999.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Hisilicon Kirin 910 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-450MP4 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is a lot better than Huawei MediaPad M1's 61.5 general score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner but much heavier device than Huawei MediaPad M1. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad M1 works with Android 4.2.2 OS.
The Huawei MediaPad M1 counts with a lot better processing power than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 4 lesser cores (although they are faster) and less RAM. Huawei MediaPad M1 features a bit more vivid display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a way lower pixels density, a really smaller display and a way worse 1280 x 800px resolution.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way better camera than Huawei MediaPad M1, because it has a back camera with much more megapixels and a much higher 3840x2160 (4K) video resolution. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a very superior storage for games and applications than Huawei MediaPad M1, because although it has no external memory slot, it also counts with 248 GB more internal storage capacity.
The Huawei MediaPad M1 counts with a much longer battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Huawei MediaPad M1, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Huawei MediaPad M1. So if you need that extra specs, you can buy the iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some money and get the Huawei MediaPad M1, resigning some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.