| Global Score | |
| 76.6 | 65.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2015-07-16 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.46 x 4.88 x 0.31 inches |
| 15.73 ounces | 11.64 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is better than Huawei MediaPad M2's 65.5 general score. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, and Huawei MediaPad M2 comes with Android 5.1 Lollipop operating system. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) body is a lot heavier but somewhat thinner than Huawei MediaPad M2.
Huawei MediaPad M2 features a much better performing CPU than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 5 GB lesser RAM, they both have 8 cpu cores. The Huawei MediaPad M2 features a more vivid display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lot lower resolution of 1200 x 1920 and a much smaller display, it also counts with a quite higher pixels amount in each display inch.
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a superior memory to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad M2, because although it has no SD memory slot, it also counts with 224 GB more internal memory capacity. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a lot better camera than Huawei MediaPad M2, because it has a back camera with a much higher 12 megapixels resolution and a much higher (4K) video definition.
Huawei MediaPad M2 has a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.