| Global Score | |
| 76.6 | 68.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| 0000-00-00 | 2016-02-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.44 x 6.80 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 17.64 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | $ 469.00 |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is better than the Huawei MediaPad M2 10-inch, getting a score of 76.6 against 68.1. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M2 10-inch counts with Android 5.1 Lollipop operating system. Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is somewhat thinner and lighter than the Huawei MediaPad M2 10-inch.
The Huawei MediaPad M2 10-inch has a little bit better looking display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a bit less pixels per display inch, a quite smaller display and a lot worse resolution of 1920 x 1200. Huawei MediaPad M2 10-inch counts with a much more powerful processor than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has less RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a greater camera than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has a lower 12 megapixels resolution back facing camera, it also counts with a larger diafragm aperture for better low-light photos and video. The Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a very superior storage capacity to store more apps and games than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 192 GB more internal storage.
Huawei MediaPad M2 10-inch counts with a really longer battery life than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Huawei MediaPad M2 10-inch, and it doesn't have such a good price and quality relation as Huawei MediaPad M2 10-inch. So if you want that extra specs and features, you can buy iPad Pro 11-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some money and get the Huawei MediaPad M2 10-inch, giving up a couple features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.