| Global Score | |
| 76.6 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | -- |
| 0000-00-00 | 2016-09-29 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 8.48 x 4.89 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 10.93 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 8.4 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 950 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T880 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is slightly better than the Huawei MediaPad M3's 71.5 overall score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s design is somewhat thinner but a lot heavier than Huawei MediaPad M3. The Huawei MediaPad M3 counts with a much powerful processing unit than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM, they both have 8 cores.
The Huawei MediaPad M3 counts with a brighter display than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a lot smaller screen, it also counts with a better count of pixels per inch of screen and a slightly better resolution of 1600 x 2560 pixels. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way bigger storage capacity to store more apps and games than Huawei MediaPad M3, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 256 GB internal storage.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a greater camera than Huawei MediaPad M3, because it has a much more megapixels camera. Huawei MediaPad M3 has a very superior battery performance than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.