| Global Score | |
| 76.6 | 68.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| 0000-00-00 | 2017-06-01 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 9.50 x 6.75 x 0.28 inches |
| 15.73 ounces | 10.93 ounces |
| Silver and Space Black | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.1 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 435 8940 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 505 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a score of 76.6, which is better than the Huawei MediaPad M3 Lite 10's general score of 68.9. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M3 Lite 10 has Android 7.0 Nougat operating system. IPad Pro 11-inch (M4, 2024)'s construction is way heavier but somewhat thinner than the Huawei MediaPad M3 Lite 10.
Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a slightly better looking screen than iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a little bit smaller screen, a way worse 1920 x 1200 resolution and a quite lower display density. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) counts with a way bigger memory capacity to install games and applications than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Huawei MediaPad M3 Lite 10 features a very superior processing power than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 counts with a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) captures way better videos and photos than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because it has a back facing camera with way more mega-pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.