| Global Score | |
| 76.6 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| 0000-00-00 | 2018-06-12 |
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches | 10.19 x 6.76 x 0.29 inches |
| 15.73 ounces | 17.57 ounces |
| Silver and Space Black | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 999.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 11 inches | 10.8 inches |
| 2420 x 1688 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 268 pixels per inch | 280 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 9.9 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) has a general score of 76.6, which is just a bit better than the Huawei MediaPad M5 10's 75.8 global score. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) is a thinner and lighter device than the Huawei MediaPad M5 10. IPad Pro 11-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Huawei MediaPad M5 10 has Android 8.0 Oreo operating system.
Huawei MediaPad M5 10 features a much powerful processing unit than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), although it has 4 GB less RAM memory, they both have 8 CPU cores. The Huawei MediaPad M5 10 counts with a slightly better looking display than Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024), because although it has a little smaller display, it also counts with a slightly higher 2560 x 1600 resolution and a quite greater screen pixels density.
IPad Pro 11-inch (M4, 2024) shoots greater pictures and videos than Huawei MediaPad M5 10, because although it has a camera in the back with less megapixels resolution, it also counts with a larger camera aperture for better captures and videos in low-light situations. The iPad Pro 11-inch (M4, 2024) features a bit bigger storage to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad M5 10, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Huawei MediaPad M5 10 has a much better battery lifetime than iPad Pro 11-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.